41. AMORE & PSYCHE WODA PERFUMOWANA
41. AMORE & PSYCHE WODA PERFUMOWANA

14,99 zł

szt.
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak zrobić własne perfumy? 0
Jak zrobić własne perfumy?

Markowe perfumy pomogą otoczyć się mgiełką pięknego zapachu. Gdy jednak marzy się nam niepowtarzalny aromat, którego nie poczujemy na nikim innym, możemy pokusić się o skomponowanie własnych perfum. Zdradzamy kilka tajemnic i podajemy dwa gotowe przepisy, które pozwolą przygotować w domu wyjątkowe pachnidło.

Dlaczego warto zrobić własne perfumy?

Tworzenie własnych perfum może stać się znakomitą zabawą i okazją do eksperymentów z ulubionymi aromatami. Sami będziemy mogli ubrać kosmetyk w niespotykane nuty zapachowe i stworzyć małe dzieło sztuki we flakoniku. Dobra zabawa i satysfakcja z samodzielnego przygotowania perfum to jednak nie jedyne plusy. Kosmetyk będzie w pełni naturalny – nie dodamy do niego syntetyków, których niestety nie brakuje w perfumach dostępnych na drogeryjnych półkach.

Taka zabawa w domową alchemię powinna przypaść do gustu indywidualistkom. Własnoręcznie przygotowane perfumy zagwarantują nam bowiem unikalny aromat i będą kojarzyć się wszystkim tylko z nami.

Magia molekuł zapachowych, czyli pamiętaj o nutkach

Przy tworzeniu własnych perfum musimy pamiętać o nutach zapachowych. Poszczególne zapachy uwalniają się w różnym tempie. Kompozycje dzielą się na: nuty głowy, serca oraz bazowe. Nuty zapachowe pozwolą nam stworzyć odpowiednio dobrane olejki eteryczne – najbardziej trwałe aromaty stworzą bazę, bardziej ulotne zapachy powinniśmy wykorzystać jako nutkę serca oraz głowy. Poszczególne olejki eteryczne muszą do siebie pasować – całość powinna „zgrać się” w spójną kompozycję.

Jako bazę możemy wybrać olejki z:
- paczuli,
- cynamonu,
- drzewa cedrowego lub sandałowego,
- wanilii.

Nutę serca pozwolą nam stworzyć olejki, które nieco szybciej się ulatniają. Znakomicie sprawdzi się tutaj trwa cytrynowa, goździk lub pelargonia. Gdy zależy nam, aby perfumy wykazywały działanie odprężające, możemy wykorzystać olejek eteryczny z dodatkiem ylang-ylang. Wśród najbardziej ulotnych zapachów, producenci perfum często wykorzystują jaśmin, bergamotkę, cytrynę, limonkę i inne owoce cytrusowe, orchideę oraz różę. Warto wziąć przykład z profesjonalistów i wybrać właśnie takie olejki eteryczne na nutę głowy. Całą kompozycję pozwoli nam połączyć aromat lawendy. Jako nuta łącząca znakomicie sprawdzi się również wanilia.

 

Jak skomponować zapach?

Bazą do perfum powinien być utrwalacz. W pierwszej kolejności należy  więc wlać olejek jojoba. Możemy dodać również odrobinę gliceryny, która przedłuży trwałość zapachu. Następnie należy dodawać olejki eteryczne. Do szklanej buteleczki powinny trafić olejki, które będą stanowić nutę bazową, nuty średnie (serca) oraz nuty wysokie (głowy) – zawsze należy zachować taką kolejność. Zapach możemy zwieńczyć nutami łączącymi.

Gdy dodamy już wybrane olejki, należy uzupełnić buteleczkę orobiną alkoholu i całość wymieszać (wstrząsając zamkniętym pojemnikiem). Taką kompozycję należy odstawić w ciemne, chłodne miejsce, gdzie zapachy będą powoli się łączyć. Proces łączenia zacznie się po około 18 godzinach. Specjaliści radzą jednak, aby poczekać 6 tygodni. Dopiero, gdy kompozycja uzyska odpowiedni aromat, należy dodać do niej około 2 krople wody i przelać perfumy przez filtr do kawy.

Kosmetyk najlepiej przechowywać w buteleczce z ciemnego, grubego szkła (opakowanie powinno mieć atomizer).

Perfumy na bazie alkoholu czy oleju?

Przedstawiony wyżej przepis pozwala stworzyć perfumy na bazie oleju. Olejek jojoba doskonale wchłania się i świetnie utrzymuje zapach. Należy go wcierać w skórę. Gdy chcemy przygotować domowe perfumy do rozpylania, możemy stworzyć specyfik na bazie alkoholu. Tutaj należy wykorzystać mieszankę spirytusu (etanol) i wody destylowanej w proporcji 80% do 20%. Takie perfumy będą miały mocniejszy aromat. Niestety alkohol szybkie wietrzeje – wraz z nim wywietrzeją nutki zapachowe, które użyjemy do kompozycji perfum.

Czy potrzebujesz specjalnych umiejętności, żeby zrobić własne perfumy?

Niekoniecznie! Zawodu perfumiarza można się nauczyć. Co prawda, to prawda, w branży są też ludzie o wyjątkowych umiejętnościach i talencie, tzw. „nosy”. Wcale nie oznacza to wrażliwszego zmysłu węchu, takie osoby posiadają po prostu zdolność zapamiętywania dużo większej ilości zapachów i są w stanie sobie wyobrazić, co powstanie z połączeń różnych akordów. Podziwiamy!  Pamiętaj jednak, że przecież perfumy, które stworzysz, nie muszą zadowalać tysięcy nosów – tylko ten jeden najważniejszy - Twój! Dlatego najbardziej przydatna jest wiedza o tym, jakie aromaty podobają się Tobie i jak wpływają na Ciebie. Dobrze jest wiedzieć, że żeby stworzyć prawdziwe perfumy, wystarczą już trzy składniki zapachowe, należące do różnych poziomów kompozycji.

Trzy akordy – klucz do sukcesu

Akord bazowy (bazę) tworzą najbardziej trwałe aromaty – czyli takie, które najdłużej się ulatniają. To właśnie akord bazowy decyduje o charakterze danej kompozycji.

Akord średni (serca) to związki zapachowe o średniej lotności. W niektórych kompozycjach nie jest świadomie odczuwany, ale lepiej go nie pomijać. Bez niego kompozycja nie byłaby pełna.

Akord wysoki (głowy) to pierwsze, najlepiej wyczuwalne zapachy. Czuć go od razu po otwarciu flakonu, ale za to szybko zanika na skórze.

 

 

Jak łączyć akordy?

- Cytrusowe łącz z drzewnymi, wtedy otrzymamy kategorię zapachów szyprowych albo z trawą cytrynową.
- Kwiatowe łącz z innymi olejkami z tej samej kategorii. Z zapachami owocowymi.
- Drzewne łącz z zapachami cytrusowymi. Z przyprawami (kolendra, goździk, gałka muszkatołowa).
- Ziołowe łącz z cytrusami (cytryna). Z nutami drzewnymi (wetiwer).
- Przyprawy łącz z nutami drzewnymi, z żywicami
- Żywice łącz z nutami drzewnymi, z przyprawami, z cytrusami.

 

PRZYKŁADOWE PRZEPISY:

Orzeźwiające perfumy kwiatowo-owocowe:

Składniki:
- 12 kropel olejku z geranium
- 8 kropel olejku jaśminowego
- 8 kropel olejku z ylang-ylang
- 4 krople olejku z paczuli
- 2 krople olejku z kwiatu pomarańczy
- 2 łyżki oleju jojoba

Intrygujące perfumy orientalne

Składniki:
- 15 kropli olejku z bergamotki
- 3 krople olejki z sandałowca
- 2 krople olejku różanego
- 2 krople olejku waniliowego
- 0,5 l. alkoholu (70%)

Zbyt skomplikowane? Zawsze możesz kupić perfumy u nas ;)   Przejdź do naszego sklepu >

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium