Perfumy - ulubione aromaty, które doskonale podkreślają naszą osobowość, nadają stylizacji wyjątkowego charakteru i współgrają z naszymi emocjami. Znane są od tysięcy lat i używane zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn w każdym wieku. Mało osób jest jednak świadomych historii perfum, jak również tego, w jaki sposób są produkowane. Początkowo substancje te były wytwarzane z olejków eterycznych i stosowane podczas rytuałów o charakterze religijnym. Z czasem wonne olejki zaczęto używać także na co dzień - między innymi do kąpieli oraz pielęgnacji. Swego czasu perfumowano nawet ubrania, a także przedmioty czy... zwierzęta. Niezwykle ważną datą w historii perfum jest wiek czternasty, w którym do produkcji perfum zaczęto używać alkohol.
Jak sytuacja wygląda obecnie? Jak wytwarzane są perfumy, które następnie sprzedawane są w drogeriach? Najważniejszym elementem przy produkcji perfum są oczywiście odpowiednio dobrane składniki, a także specjalne receptury. Perfumy to nic innego, jak roztwory substancji zapachowych, alkohol etylowy oraz utrwalacze zapachu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że substancje zapachowe, które wykorzystywane są podczas produkcji perfum, mogą mieć różny charakter:
- roślinny (olejki eteryczne, zapachowe żywice);
- zwierzęcy (ambra, piżmo);
- syntetyczny (kumaryna, wanilina).
Najtrudniejszym etapem podczas tworzenia perfum jest bez wątpienia komponowanie zapachów, a warto dodać, że czasami w jednych perfumach jest ich nawet kilkaset! Komponowaniem aromatów zajmują się specjaliści o niezwykle wyczulonym węchu oraz świetnie rozwiniętej wyobraźni. W tym miejscu należy zaznaczyć, że nazwiska owych specjalistów, zwanych potocznie "nosami", praktycznie nigdy nie figurują na opakowaniach perfum. Zwykle są one sygnowane nazwami domów mody, firm kosmetycznych lub znanych osobistości. Receptury zapachów są bardzo dobrze strzeżone, aby nie dopuszczono się ich odtworzenia i skopiowania.
Do połączonych ze sobą składników perfum po pewnym czasie dodawana jest woda, która pozwala na uzyskanie odpowiedniej mocy roztworu. Kolejnym krokiem w całym procesie jest dojrzewanie, czyli pozostawienie roztworu na pewien czas, aby perfumy miały odpowiedni zapach. Na koniec perfumy poddawane są filtrowaniu oraz zabarwianiu, a następnie wlewane do flakonów i pakowane. Po tak przygotowane perfumy możemy sięgać w drogeriach.
Jak widać, w teorii proces tworzenia perfum jest bardzo prosty, jednak w praktyce wymaga przede wszystkim niezwykle starannego dobrania składników przez ekspertów, którzy wyróżniają się wieloletnim doświadczeniem oraz wyjątkowymi zdolnościami na tym polu. Ponadto proces przygotowywania zapachów zamkniętych we flakonach wiąże się z poświęconym na dojrzewanie czasem, który ma ogromne znaczenie na finalny aromat kupowanych perfum.
Na rynku można obecnie znaleźć mnóstwo rozmaitych zapachów, nieustannie powstają również nowe kompozycje, które zaskakują miłośników pięknych aromatów. Dzięki tak dużej różnorodności każda osoba może znaleźć zapach odpowiedni dla siebie, idealnie dobrany do nastroju, osobowości oraz preferowanej stylizacji. Zapachy kobiece, męskie oraz unisex, sportowe, eleganckie, kwiatowe, owocowe, drzewne - każda osoba z pewnością wśród tak wielu propozycji znajdzie perfumy doskonale odpowiadające na konkretne potrzeby. Szeroki wybór produktów dobrej jakości, które wyróżniają się trwałością oraz intensywnością, znaleźć można w naszym sklepie internetowym, gdzie w prosty i szybki sposób uda się nabyć ulubione aromaty znanych na światowym rynku marek w konkurencyjnych cenach.