41. Podobne nuty: EUPHORIA
41. Podobne nuty: EUPHORIA

9,99 zł

Cena regularna: 47,90 zł

Najniższa cena: 47,90 zł

8,12 zł

Cena regularna: 38,94 zł

Najniższa cena: 38,94 zł
szt.
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Czym różni się woda toaletowa i woda pefumowana? 0
CZYM RÓZNI SIĘ WODA TOALETOWA I WODA PERFUMOWANA ?

Dla wielu osób określenie perfumy oznacza wszystkie „pachnidła” dostępne na drogeryjnych półkach. Jednak perfumy, wody perfumowane i toaletowe nie są synonimem. Trzeba uświadomić sobie, że to kosmetyki, które mają inny skład, a co za tym idzie, także zupełnie inne cechy i właściwości. Czym więc tak naprawdę różnią się perfumy od wody toaletowej?

Mikstura zaklęta w buteleczce, czyli skład pachnideł

Zarówno perfumy, jak i wody perfumowane czy toaletowe mają taką samą formę. Są to kosmetyki służące do spryskiwania ciała, otaczające nas mgiełką pięknego zapachu. Mogą to być wyrafinowane aromaty korzenne, słodkie nutki owocowe, delikatne nuty kwiatów.

Ostateczny zapach tworzy jednak połączenie kilku różnych składników. Podstawą są olejki eteryczne (zapachowe). W składnie pachnideł znajduje się również etanol lub inny alkohol (pełni on funkcję rozpuszczalnika), środki wzmacniające aromat oraz środki homogenizujące.

Temperatura ciała powoduje powolne uwalnianie olejków zapachowych. Każde „perfumy” składają się z nutki głowy, serca i bazy. Poszczególne nutki są mieszanką olejków, które uwalniają się w różnym tempie (po otworzeniu buteleczki poczujemy nutkę głowy).

Od stężenia olejków zapachowych zależy intensywność woni i trwałość kosmetyku. I to właśnie ta substancja przesądza o tym, czy konkretna „mikstura” to esencja perfum, woda perfumowana czy woda toaletowa.

Esencja perfum

Perfumy to esencja perfum (preparaty takie często określane są również terminem czystych perfum). Ich cechą charakterystyczną jest mocny zapach, który zawdzięczają dużej zawartości olejków eterycznych w roztworze. Ilość olejków sięga od około 20 do nawet 43% (rozpuszczone w 90% alkoholu). Preparat może zostać wzmocniony również utrwalaczami pochodzenia zwierzęcego (najbardziej znane jest zmysłowe piżmo).

Wystarczy nanieść kilka kropelek takiego kosmetyku na skórę, aby aromat utrzymał się nawet do kilku dni.

Czyste perfumy są bardzo drogie, dlatego na polskim rynku są rzadkością (na półkach sieciowych drogerii nie znajdziemy oryginalnych esencji). Cena esencji perfum może sięgać nawet kilku tysięcy dolarów.

Duża wydajność pachnidła sprawia, że producenci sprzedają je w niewielkich opakowaniach – buteleczki raczej nie mają więcej niż 15 ml. Na opakowaniach umieszczany jest napis „Perfum” lub „Perfume”.

Wody perfumowane

Pachnidła, na których opakowaniu odnajdziemy napis „eau de parfum” to wody perfumowane (określenie „eau” oznacza wodę, na buteleczkach możemy znaleźć również skrót EDP). Preparaty te zawierają dużo niższe stężenie olejków zapachowych niż czyste perfumy – od 8 do 15% (rozpuszczone w 90% alkoholu). Wody perfumowane mają silny zapach, który długo utrzymuje się na skórze, dlatego to właśnie one należą do najczęściej wybieranych pachnideł. Dostępne są w buteleczkach o różnych pojemnościach i liniach zapachowych. Doskonale sprawdzą się i na dzień, i na wieczór.

Wody toaletowe

Kolejnym kosmetykiem zapachowym określanym powszechnie terminem perfum są wody toaletowe. Mają one jednak dużo niższe stężenie olejków eterycznych niż esencje perfum i wody perfumowane – od 4 do około 10% olejków rozpuszczonych w 85% alkoholu.

Wody toaletowe mają subtelną, świeżą woń, która nie utrzymuje się tak długo na skórze, jak perfumy czy wody perfumowane, ale doskonale sprawdzi się do codziennego stosowania.

Preparat ten dostępny jest w opakowaniach o różnych pojemnościach i większość znanych marek wypuszcza na rynek nie tylko wody perfumowane, ale i toaletowe (w przypadku „perfum” męskich w drogeriach królują wody toaletowe – męskie wody perfumowane są rzadkością).

Wody toaletowe odróżnimy po napisanie „eau de toilette” na opakowaniu (producenci mogą zastosować również skrót EDT).

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium